fbpx

ANOTACE

The cultural shift in a big corporate: how the impossible became a reality for Sodexo in several steps

In 2015, Sodexo was the market leader on the food vouchers’ market. At that time 100% of the company's products were on paper, just as they have been for the past 25 years before that.
In 2016, we began to digitalize our products, to transform our organization and our work processes...
It did not take us long to realize that people’s mindset was what was going to make or break our digital evolution.
This is how we embarked on a long mind shifting journey which was comparable to a combined plastic and cardio surgery at a time – both visible and hidden, risky, radical, life changing and irreversible.
Time, great effort, tons of creativity and a lot of consistency were needed before we saw the first results coming.
Come and listen to our authentic story to discover where do we stand now and what were the winning ingredients of this journey.

 

Jakub Mačát

Jakub zastává ve společnosti Sodexo Benefity pozici Head of Consumer Segment and Commercial Solutions. Do Sodexa nastoupil ze společnost Tchibo, kde se podílel na rozjezdu nového produktu Mazagrande (spojení kávy a limonády) kompletně vystavěného v ČR (produkt a komunikační platforma) a dnes distribuovaného do více, než deseti zemí světa. Předtím působil v Plzeňském Prazdroji (Gambrinus / Excelent), Philip Morris (Marlboro) a začínal v Mondelez (Milka). Prošel tak marketingem několika významných FMCG společností, aby se dnes věnoval rozvoji digitálních produktů v Sodexo. Věří v selský rozum, mezilidské vztahy, Marka Ritsona a to, že nejlepší zaměstnanec je “interní podnikatel”

Scroll to top